BASINDA CUMARTESİ ANNELERİMANŞET

Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’ndan seslendi: Nihat Aydoğan nerede?

Cumartesi Anneleri, 2018 yılından bu yana ikinci kez Galatasaray Meydanı'nda açıklama yaptı. Anneler 973'üncü hafta açıklamalarında Nihat Aydoğan'ın akıbetini sordu.

Hikaye Öne Çıkanlar
  • Cumartesi Anneleri, 2018 yılından bu yana ikinci kez Galatasaray Meydanı'nda açıklama yaptı. Anneler 973'üncü hafta açıklamalarında Nihat Aydoğan'ın akıbetini sordu.

Cumartesi Anneleri, 2018 yılından bu yana ikinci kez Galatasaray Meydanı’nda açıklama yaptı. Anneler 973’üncü hafta açıklamalarında Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordu.

DUVAR – Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için Galatasaray Meydanı’nda 1995 yılından beri oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri/İnsanları, 973’ncü hafta eylemlerinde meydanda açıklama yaptı.

Etraflarında az sayıda sivil polis bulunan kayıp yakınları, önceki hafta Galatasaray Lisesi önünde açıklama yaptıktan sonra meydana karanfil bırakarak eylemlerini sonlandırmıştı. Bu hafta ise meydanı çevreleyen polis bariyerleri önünde açıklama yapıldı.

Kayıp yakınları adına açıklamayı okuyan Sebla Arcan, “25 Ağustos 2018 tarihinden beri yasak ve polis şiddeti ile engellenen buluşmalarımızı gerçekleştirebilmek için verdiğimiz ısrarlı mücadele sonucunda, iki haftadır, yeniden, kayıplarımızla buluşma mekanımız olan Galatasaray’dayız” dedi.

NİHAT AYDOĞAN NEREDE?

Kayıp yakınları bu hafta Nihat Aydoğan’ın akıbetini sordu:

“973 haftadır gözaltında kayıplar gerçeğine, bu suça eşlik eden inkar ve cezasızlık politikalarına dikkat çekmek için bu toprakların en uzun hakikat ve adalet mücadelesini sürdürüyoruz. 973 haftadır, kayıplarımızı gündeme taşımak, devleti yönetenlerin sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlamak amacıyla kamuoyu yaratmaya çalışıyoruz. 973 haftadır gözaltında kaybetmelere dair gerçekleri anlatmak ve onların gözaltında kaybedilişlerinin ardından ailelerine ve tüm topluma yaşatılan zulme itiraz etmek için sesimizi yükseltiyoruz. Çünkü Devlet, gözaltında kaybetmelerle ilgili hakikatleri açığa çıkarma ve adaleti sağlama yükümlülüğünü yerine getirmiyor.

973 haftadır söylüyoruz: bir devletin kendi koruması altındaki bir insanın akıbetini açıklığa kavuşturmaması, uluslararası belgelerin güvencesinde olan hakikat hakkının ihlalidir.

Artık yeter; bizim hakikate ve adalete ulaşma hakkımız, siz yokmuş gibi davrandığınız için yok olmaz. Haklarımızı tanıma ve hayata geçirme sorumluluğunuzu yerine getirin.

AĞIR İŞKENCE GÖRDÜ: 973. haftamızda ‘Hakikat açıklansın, Nihat Aydoğan için adalet istiyoruz’ diyerek kamuoyu karşısındayız. 39 yaşındaki Nihat Aydoğan Mardin Midyat/ Doğançay köyünde yaşıyordu. Korucu olmak istemeyen Doğançaylılar üzerinde yoğun bir baskı vardı. Daha önce gözaltına alınıp ağır işkence gördükten sonra serbest bırakılan Nihat Aydoğan da güvenlik güçlerinin tehdidi altındaydı.

30 Kasım 1994 sabahı erken saatlerde Aydoğan ailesinin evi çok sayıda özel tim, asker ve korucu tarafından basıldı. Eşi ve çocuklarının önünde darp edilen Nihat Aydoğan elleri ve gözleri bağlı, kanlar içinde önce Midyat Jandarma Karakolu’na, oradan da Mardin Jandarma Merkez Komutanlığı’na götürüldü. Nihat Aydoğan’dan bir daha haber alınamadı.

ÖLÜM KAYDI DÜŞÜLDÜ: Resmi makamlar Nihat Aydoğan’ın gözaltına alındıktan 20 gün kadar sonra nöbetçi savcılığa sevk edildiğini ve ifadesi alındıktan sonra da serbest bırakıldığını iddia etti. Bunun üzerine eşi bir arzuhalciye yazdırdığı dilekçe ile savcılığa başvurdu. Savcı eşi Halime Aydoğan’a ‘Eşin dağa gitmiştir, bir daha da bu kapıya gelme’ dedi. Uzun yıllar sonra Nihat Aydoğan için nüfus kütüğüne ölüm kaydı düşüldüğü açığa çıktı. Ailesinin ‘Öldüyse mezarı nerede?’ sorusu cevapsız bırakıldı. Nüfus İdaresine ölüm bildiriminde bulunan köy muhtarı, jandarma komutanının baskısı sonucunda gerçek olmayan bu bildirimi düzenlemek zorunda kaldığını itiraf etti.

Aydoğan Ailesi’nin bugüne kadar yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı. Etkin bir soruşturma yürütülmedi. Aydoğan Ailesi, bölgede açığa çıkan tüm toplu mezarlar için Nihat Aydoğan’a ait kalıntılar da olabilir diye girişimlerde bulundu, dosyayı canlandırmaya çalıştı.

TEKRAR BAŞVURU YAPILDI: Son olarak içinde Nihat Aydoğan’ın da olduğu Midyat kayıpları ile ilgili İnsan Hakları Derneği aracılığı ile tekrar başvuru yapıldı. Yapılan başvuru üzerine Midyat Savcılığı bir fezleke hazırladı. Savcılık, bu kişilerin kaybedildiklerine dair bilgi olmadığını iddia ederek, dosyayı kapatılması talebiyle Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. MİT eski yöneticisi Mehmet Eymür’ün JİTEM’in varlığı ve işlediği cinayetlerle ilgili basına verdiği röportajın ardından, avukatların Eymür’ün ifadesinin alınması talebi savcılık tarafından kabul edilmedi. Dosya halen açık, ancak adliyenin tozlu raflarında bekliyor. 973. haftamızda devletin koruması altındayken kaybedilen Nihat Aydoğan’ın akıbetinin açığa çıkarılması ve suçun failleri hakkında etkin soruşturma ve kovuşturma yürütülmesini talep ediyoruz. 973. haftamızda bir kez daha söylüyoruz: Kaç yıl geçerse geçsin; Nihat Aydoğan için, tüm kayıplarımız için, adalet istemekten, kayıplarımızı aramaktan, faillerinin yargılanarak cezalandırılmalarını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz.”

Ne olmuştu?

Galatasaray Meydanı, 700’üncü haftada yaşanan polis saldırısının ardından Cumartesi Anneleri’ne yasaklanmıştı. 2018’de yaşanan yasaklama ve polis saldırısı AYM’ye taşınmış, AYM’nin verdiği ihlal kararının ardından kayıp yakınları tekrar meydana gitmeye başlamıştı. Ancak Beyoğlu Kaymakamlığı, AYM kararına rağmen 29 hafta boyunca eylemi yasakladı. Meydana gelen kayıp yakınları işkence ile gözaltına alınıyordu.

Emniyet 29 hafta boyunca yüzlerce çevik kuvvet, sivil polis ve gözaltı aracını İstiklal Caddesine sevk ederek Galatasaray Meydanı ve çevresini abluka altına alıyordu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya da 8 Kasım’da Meclis’teki Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kendisine sorulan bir soruya verdiği yanıtta, “Cumartesi Anneleri’nin yaşadığı mağduriyettir. En kısa sürede çözüm üreteceğiz” demişti.

Yerlikaya’nın açıklamasının ardından Galatasaray Meydanı, tekrar Cumartesi Anneleri’ne açılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu