BASINDA CUMARTESİ ANNELERİMANŞET

“Galatasaray Meydanı açılana kadar eylemlerimiz sürecek”

Cumartesi Anneleri’ne destek eyleminde gözaltına alınan İHD Dêrsim Şubesi Eşbaşkanları, Galatasaray Meydanı açılana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi.

Cumartesi Anneleri’ne Galatasaray Meydanı’nın kapatılmasının ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Dêrsim Şubesi tarafından 22 Temmuz’da Seyit Rıza Meydanı’nda destek eylemleri başlatıldı. Dêrsim’de 22 ile 29 Temmuz’da Seyit Rıza Meydanı’nda yapılmak istenen destek eylemlerine dönük polis saldırısında, insan hakları savunucularını gözaltına aldı.

Eylem sırasında gözaltına alınan İHD Dêrsim Şubesi Eşbaşkanları Gürbüz Solmaz ve Gönül Sonbahar, engellemelere tepki göstererek, Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri’ne açılana kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

BİR GÜNLÜK EYLEME YASAK KARARI

Galatasaray Meydanı’nın sembolik anlamının olduğunu ve Cumartesi Anneleri’ne yaklaşık bir yıldır kapatıldığını hatırlatan İHD Şube Eşbaşkanı Gönül Sonbahar, kayıpların akıbetinin ortaya çıkması için mücadele yürütüldüğünü ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği ihlal kararına rağmen Galatasaray Meydanı’nın kapatılmasının hukuka aykırı ve keyfi olduğunu dile getiren Sonbahar, “Arkadaşlarımıza, hak savunucularına, kayıp yakınlarına destek vermek için diğer şubelerimizle birlikte eylem yapıyoruz. Fakat Anayasa’nın 34’üncü maddesine rağmen engelleniyoruz. Dêrsim’de valilik, bir günlük İHD eylemine karşı yasak kararı alıyor” şeklinde konuştu.

Gözaltına alınmaları ve engellemelerin de keyfi olduğunu vurgulayan Sonbahar, hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, “Yasaklara karşı asla boyun eğmeyeceğiz, mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

“GALATASARAY MEYDANI AÇILANA KADAR”

İHD Şube Eşbaşkanı Gürbüz Solmaz ise, yasaklamaların ve baskıların hiçbir zaman Dêrsim’de hayat bulmadığını söyledi. Engellemelerin çözüm olmayacağını vurgulayan Solmaz, “Cumartesi Anneleri’nin İstanbul’da vermiş olduğu bir mücadele var. Cumartesi Anneleri’nin orada kayıplarını araması kadar insani ve vicdani bir durum yok, sadece yakınlarının kemiklerini ya da mezar yerlerini bilmek istiyorlar. Bütün bu engellemelere karşın Galatasaray Meydanı annelere açılana kadar her şeye rağmen eylemlerimizi tüm kentlerde olduğu gibi, Dêrsim’de de sürdürmeye devam edeceğiz. Sonucunda gözaltılar, baskılar, ne olursa olsun devam ettireceğiz. Çünkü haklı bir insani taleptir. Bu talebin önündeki engeller bir an önce kaldırılmalı ve o alana Cumartesi Anneleri’nin gidişine izin verilmelidir” diye konuştu.

Kaynak: https://politikahaber.com/galatasaray-meydani-acilana-kadar-eylemlerimiz-surecek/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu