BASINDA CUMARTESİ ANNELERİ

Bianet: Gözaltına alınan Cumartesi Anneleri/İnsanları serbest: “Bizi yıldıramazsınız”

Cumartesi Anneleri/İnsanları, “Tüm zulmünüze karşı bir kez daha söylüyoruz: 28 yıllık bir emekle her santimine hakikatin hafızasını nakşettiğimiz Galatasaray bizimdir” dedi.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’na toplanan Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 959’uncu haftasında da Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ihlal kararına rağmen yine polis engeliyle karşılaştı.

Ellerinde karanfillerle Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve insan hakları savunucuları, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın “yasak” kararı gerekçe gösterilerek İstiklal Caddesi’nde engellendi.

Milletvekilleri de ablukaya alındı

Eyleme İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Temsilcisi Ümit Efe, Yeşil Sol Parti Merkez Yürütme Kurulu üyesi Musa Piroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekilleri Kayıhan Pala, Sezgin Tanrıkulu, Gökçe Gökçen, Türkan Elçi ve Suat Özçağdaş da destek verdi.

Turnacı Başı Caddesi’nde bir araya gelen CHP milletvekilleri ve TÖP üyeleri yürüyüşe geçtiği sırada polislerce ablukaya alındı.

31 gözaltı

Polis, hak savunucularını ablukaya aldıktan sonra kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şöyle:

“Hanife Yıldız, Mikail Kırbayır, İkbal Eren, Maside Ocak, Yılmaz Haksever, Adil Can Ocak, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Coşkun Üsterci, Ümit Efe, Davut Arslan, Eray Gözütok, Sinan Aktağ, Nilay Kuş, Ceren Günel, Beyza Karasakal, Betül Karasakal, Ensari Korkmaz, Dilek Azgın, Gülseren Güngördü, Oya Ersoy, Hatice Onaran, Nazım Dikbaş, İsmail Yücel, Zehra Demir, Gülendam Özdemir, Hüseyin Ocak, Aciz Coşkun, Emrah Taştan ve Meryem Bars.”

“Hakikatin hafızasını nakşettiğimiz Galatasaray bizimdir”

Eski adı Twitter olan X’ten açıklama yapan Cumartesi Anneleri, “Tüm zulmünüze karşı bir kez daha söylüyoruz: 28 yıllık bir emekle her santimine hakikatin hafızasını nakşettiğimiz Galatasaray bizimdir” dedi.

Engellenen basın açıklaması İHD İstanbul Şube binasında yapıldı.

Gözaltına alınan Cumartesi Anneleri/İnsanları, dört saat sonra üç farklı hastanedeki sağlık kontrollerinin ardından serbest bırakıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu