BASINDA CUMARTESİ ANNELERİMANŞET

Sözcü: Cumartesi Anneleri’ne yine polis müdahalesi: 31 gözaltı

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararına karşın 959’uncu haftada da polis tarafından engellendi. Eylemde gözaltına alınan 31 kişi serbest bırakıldı.

Kayıp yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 1995 yılından bu yana İstanbul Taksim’deki Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yapan Cumartesi Anneleri, 959’uncu haftada da polis engeliyle karşılaştı.

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararının Beyoğlu Kaymakamlığı’na tebliğ edilmesine rağmen Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda bugün yapmak istedikleri oturma eylemi de engellendi. Havadan ve karadan ablukaya alınan meydana girişleri engellenen Cumartesi Anneleri ve hak savunucularından en az 31’i gözaltına alındı.

“GALATASARAY BİZİMDİR”

Cumartesi Anneleri’nin Twitter hesabından polis müdahalesine ilişkin yapılan paylaşımda, “Tüm zulmünüze karşı bir kez daha söylüyoruz: 28 yıllık bir emekle her santimine hakikatin hafızasını nakşettiğimiz Galatasaray bizimdir” denildi.

.

“YAPILAN GÖZALTI İŞLEMİ ANAYASA VE YASALARA AYKIRI”

Polisin müdahalesi ve gözaltıların ardından CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, beraberindeki 5 milletvekiliyle birlikte açıklama yaptı. Tanrıkulu şunları söyledi:

* “Cumartesi Anneleri 1995’ten bu yana burada kaybolan çocuklarını arıyorlar. Dünyanın en uzun süren sivil itaatsizlik eylemi. 2018 yılında yine bu meydanda Süleyman Soylu emriyle darbedildiler, gözaltına alındılar.

* O tarihten bu tarihe kadar da Cumartesi Anneleri maalesef Galatasaray Meydanı’nda toplanamadılar. Yapılan bu eyleme karşı Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptılar. Anayasa Mahkemesi’nce geçtiğimiz nisan ayında iki ayrı başvuruyla ilgili olarak karar verildi ve hak ihlali tespiti yapıldı.

* Anayasa Mahkemesi kararı olmasına rağmen Cumartesi İnsanları tam 20 haftadır burada üst üste gözaltına alınıyor. Yapılan bu gözaltı işlemi, Anayasa ve yasalara aykırıdır. Maalesef biraz önce de yine gözaltına alındılar.

* Çağlayan Cumhuriyet Savcılığı da bu gözaltı işlemlerine ilişkin olarak da taksir kararı verdi. Ama buna rağmen hem Beyoğlu Kaymakamlığı hem İstanbul Emniyet Müdürlüğü suç işlemeye devam ediyor.

* Burada milletvekillerimizle birlikteyiz. CHP’den 6 milletvekili bugün burada. Biz dayanışma göstermeye devam edeceğiz.”

SERBEST BIRAKILDILAR

Gözaltına alınan Cumartesi anneleri ve hak savunucuları, ifade işlemlerinin ardından sağlık kontrolünden geçirilerek yaklaşık 4 saat sonra Galatasaray Meydanı’na uzak 3 farklı hastaneden serbest bırakıldı. Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Mutlak meşruiyetimizden güç alıyoruz, bizi yıldıramazsınız. Hakikat ve adalet talebimizden de Galatasaray’dan da vazgeçmeyiz” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu