RAPORLAR

Gözlem raporu: Cumartesi Anneleri/İnsanları sıcak ve havasız araçlarda saatlerce bekletildi

Hakikat Adalet ve Hafıza Çalışmaları Derneği (Hafıza Merkezi), Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve Uluslararası Af Örgütü, 29 Temmuz 2023 tarihinde gerçekleşen Cumartesi Anneleri/İnsanları 957. Hafta Buluşmasına dair hazırladıkları gözlem raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları 957. Hafta buluşmasında hiçbir direniş göstermemelerine rağmen 12:05 itibariyle kelepçelenerek gözaltı aracına bindirilmeye başlandı. 3 araçla art arda 50 kişi gözaltına alındı. Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları, gözaltına alındıktan yaklaşık altı saat sonra serbest bırakıldı. Gözaltına alınanlar, sıcak havaya ve aralarında kronik hastalıkları olanlar olmasına rağmen saatlerce sıcak ve havasız gözaltı araçlarında tutuldu.

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucularının gözaltına alınmasından sonra saat 14:00’te İHD İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması yapıldı. Galatasaray Meydanı’na gelmeleri engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın okuyamadıkları 957. hafta açıklamasını İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Sebla Arcan okudu. Açıklamada AYM’nin kararlarına ve uluslararası sözleşmelere saygı duyulması çağrısı yinelendi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın 25 Ağustos 2018 tarihinde düzenlenen 700. hafta buluşmasının Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasaklanmasının ve polisin sert müdahalesinin Anayasa’nın 34. maddesince garanti altına alınan “toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının” ihlali olduğuna dair iki ayrı karar verdi.

Hak örgütleri, Cumartesi Anneleri/İnsanları’na yönelik ihlalleri 29 Nisan’dan beri raporluyor. Örgütler, Galatasaray Meydanı’nda uygulanan hukuksuz yasak sona erinceye kadar bu gözleme devam edeceklerini söylüyor.

Cumartesi Anneleri, 27 Mayıs 1995’ten bu yana her cumartesi günü Galatasaray Meydanı’nda kaybedilen yakınları için adalet arıyor.

957. Hafta gözlem raporuna buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu